Czy do Albanii potrzebny jest paszport?

1
24041

Albania to państwo, które nie należy ani do Unii Europejskiej, ani do strefy Schengen. Z tego też powodu, wielu turystów ma dylemat w związku z dokumentami wjazdowymi – czy do Albanii potrzebny jest paszport, czy wystarczy jedynie dowód osobisty?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, gdyż podobnie jak inne bałkańskie kraje, często odwiedzane przez naszych rodaków we wakacje, również Albania dzięki podpisanej międzynarodowej umowie, pozwala na wjazd obywatelom Polski, jedynie na podstawie ważnego dowodu osobistego. To kolejne państwo obok Chorwacji, Czarnogóry czy Bośni i Hercegowiny, które możemy odwiedzić bez paszportu.

Nie ma co ukrywać, że jest to wygodniejsze dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej i zachęca do podróżowania. Tym sposobem ważny dowód osobisty pozwala na zwiedzanie także nieco egzotycznej dla nas Albanii.

Czy do Albanii potrzebny jest paszport
Czy do Albanii potrzebny jest paszport

Albania paszport czy dowód?

Zgodnie z przepisami umieszczonymi na stronie naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polacy mogą przebywać na terytorium Republiki Albanii do 90 dni, w ciągu pół roku (liczone od dnia wjazdu). Nie potrzebna jest również żadna wiza wjazdowa, dla obywateli naszego kraju, ani nie są pobierane żadne opłaty na granicy.

Dotyczy to także tirów, autokarów i autobusów.

Podpisana umowa z 2009 roku pozwala na to, by Polacy mogli przekraczać albańską granicę na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Jednak oba dokumenty tożsamości powinny być ważne jeszcze przez co najmniej trzy miesiące, od momentu opuszczenia Albanii.

Wakacje all inclusive, last minute i first minute w Albanii
Promocje na wczasy i wakacje w Albanii
Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:

Teraz kiedy wiemy już czy do Albanii potrzebny jest paszport sprawdźmy jednak inne sytuacje.

Albania czy trzeba paszport
Albania czy trzeba paszport

Kiedy w Albanii przyda się paszport?

Istnieją jednak takie sytuacje, kiedy to paszport będzie bardziej potrzebny podczas naszego pobytu w Albanii.

Pierwszą z nich jest przypadek, kiedy będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy medycznej.

Wówczas przy wszelkiego rodzaju operacjach czy poważniejszych zabiegach ujętych w naszym ubezpieczeniu medycznym, zostaniemy poproszeni o paszport. Przyda się on także w procedurze zwrotu kosztów, ewentualnego leczenia, gdyż do wystawienia faktury jest on niezbędny. Natomiast zwykłe przypadki doraźnej pomocy medycznej wykonywane są jedynie za okazaniem dowodu osobistego.

Drugą sytuacją, kiedy może nam się przydać paszport to moment w którym chcemy przedłużyć nasz pobyt w Albanii powyżej ustawowych 90 dni. Wówczas wraz z paszportem trzeba się udać do Urzędu Imigracyjnego.

Powodem do przedłużenia naszego pobytu w tym kraju może być legalna praca jaką otrzymamy na miejscu lub chęć otwarcia własnego biznesu. Innym powodem może być też oczywiście miłość i chęć zawarcia związku małżeńskiego z obywatelem lub obywatelkom Albanii.

Wakacje w Albanii / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Albanii

Noclegi

Tanie noclegi w Albanii. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!

Wyszukiwarka tanich lotów do Albanii

Tanie loty

Tanie loty do Albanii. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.

Opinie turystów o Albanii

Opinie turystów

Opinie o Albanii. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili w Albanii udane wakacje!

Trzecim przypadkiem, kiedy na pewno będziemy potrzebować paszportu to wycieczka do Kosowa. Wówczas nawet gdy tylko chcemy przejechać przez ten kraj, musimy okazać paszport. Takie są przepisy i nic się w tym temacie inaczej nie ugra.

Czy do Albanii trzeba mieć paszport
Czy do Albanii trzeba mieć paszport

Pozostałe przydatne dokumenty podczas podróży po Albanii

Jeśli chodzi o nasze prawo jazdy i ubezpieczenie OC to są one w pełni uznawane przez tutejsze władze. Podobnie ma się sprawa z zieloną kartą wystawianą przez polskiego ubezpieczyciela. Jednak jeśli jeździmy po Albanii samochodem, który nie jest nasz, to musimy mieć przy sobie upoważnienie od właściciela, potwierdzone przez notariusza i przetłumaczone na język angielski. Niektóre osoby mają takie potwierdzenie z Polskiego Związku Motorowego, z góry od razu przetłumaczone na trzy języki, które również jest respektowane w Albanii.

Warto też dodać zdanie o ewentualnych wyłudzeniach na granicy. Wyjeżdżając do Albanii nie jesteśmy zobowiązani do posiadania żadnej określonej sumy pieniędzy, ani biletów powrotnych, czy potwierdzenia usług noclegowych, gdzie mamy zamiar się zatrzymać. W taki właśnie sposób niektórzy celnicy na granicy próbują na miejscu wymyślić powód do nałożenia na nas mandatu.

Z kolei jeśli chodzi o zabezpieczenie medyczne, podczas naszej podróży po Albanii, to dodatkowe ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, jednak zalecane przez nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przede wszystkim ze względu na jednak lepszą opiekę w prywatnych klinikach albańskich oraz pokrycie kosztów powrotu do kraju, w razie ewentualnych komplikacji ze zdrowiem. Transport medyczny bywa naprawdę bardzo drogi. Wykupując prywatną polisę na zdrowie trzeba pamiętać o paszporcie, dzięki któremu otrzymamy wszelkie faktury potrzebne przy ubieganiu się o zwrot poniesionych kosztów leczenia.

1 KOMENTARZ

Dodaj swoje opinie i recenzje

Please enter your comment!
Please enter your name here