Riwiera Albańska / Pogoda, mapa i opinie turystów

3
5157

Riwiera Albańska to część wybrzeża Albanii, położona nad Morzem Jońskim i obejmująca obszar od Parku Narodowego Llogara do miejscowości Lukova. To jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów w tym kraju.

Kusi swoją dziką przyrodą, długimi i szerokimi piaszczystymi plażami oraz krystalicznie przejrzystą wodą i piękną pogodą. Infrastruktura turystyczna nadal jest tu w fazie rozwoju, jednak obecnie nie brakuje tu miejsc noclegowych czy lokalów gastronomicznych.

Riwiera Albańska
Riwiera Albańska

Trzeba pamiętać o tym, że Riwiera Albańska jest w centrum zainteresowań turystów dopiero od niedawna. Wcześniej kraj ten był raczej zamknięty na odwiedzających, a wewnętrzne konflikty wcale tego nie ułatwiały. Nad wybrzeże pierwsi turyści dotarli dopiero po przebudowaniu nadmorskiej drogi SH8. Z drugiej strony nie przeszkodziło to Riwierze Albańskiej, uzyskać miana jednego z najatrakcyjniejszych miejsc w 2012 roku, nadanej przez serwis Frommers.

Wakacje all inclusive, last minute i first minute w Albanii
Promocje na wczasy i wakacje w Albanii
Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:

Mapa riwiery albańskiej

Zobacz na mapie gdzie znajduje się riwiera albańska:

Jakie atrakcje czekają na turystów spędzających wakacje na Riwierze Albańskiej?

Wakacje w Albanii / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Albanii

Noclegi

Tanie noclegi w Albanii. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!

Wyszukiwarka tanich lotów do Albanii

Tanie loty

Tanie loty do Albanii. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.

Opinie turystów o Albanii

Opinie turystów

Opinie o Albanii. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili w Albanii udane wakacje!

Czego można spodziewać się po wakacjach na Riwierze Albańskiej?

Przede wszystkim w tej części Albanii pogoda dopisuje przez większą część roku. Można tu przyjechać od maja do października, by cieszyć się słońcem i wysokimi temperaturami. W odróżnieniu od Chorwacji czy Czarnogóry większość plaż na Riwierze Albańskiej jest piaszczysta, długa i szeroka.

Oprócz pięknej pogody i piaszczystych plaż na turystów czeka tu turkusowe morze, górskie przełęcze oraz cała nieokiełznana jeszcze przyroda.

Wielu odwiedzających zachwycają tutejsze malownicze wioski, prawosławne cerkwie oraz inne pozostałości po zamierzchłych czasach. Miejscowe zabytki nie są jeszcze ani zadeptane, ani tak oblegane jak w innych krajach. Na Riwierze Albańskiej panują także doskonałe warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych, ale także i do błogiego wypoczynku. Kuchnia bałkańska słynie ze swoich smacznych i świeżo przygotowywanych potraw.

Natomiast miłośnicy nocnego życia nie będą zawiedzeni, gdyż akurat ten region Albanii jest uważany za samo serce imprez I dobrej zabawy.

Kiedy najlepiej przyjechać na Riwierę Albańską?

Pogoda na Riwierze Albańskiej

Jak już wcześniej wspominaliśmy pogoda i klimat na Riwierze Albańskiej jest niezwykle sprzyjający turystyce. Już wiosną można tu śmiało przyjechać, by choć trochę wygrzać się w słońcu. Wówczas panują tu temperatury na poziomie 20 stopni Celsjusza, które pozwalają na piesze wędrówki i zwiedzanie, bez męczących upałów. Wieczory jednak mogą być jeszcze chłodne, dlatego warto zapakować do bagażu również cieplejszą odzież.

Liczba godzin słonecznych z każdym miesiącem wzrasta, a woda w morzu też robi się coraz cieplejsza. Kąpiele morskie można tu uskuteczniać już od czerwca, kiedy słupek rtęci w termometrze pokazuje prawie 21 stopni.

Lato na Albańskiej Riwierze jest gorące i suche.

Temperatury mogą tu przekraczać nawet 40 stopni. To dobry czas by wypocząć na plaży, czy też skorzystać z morskich kąpieli. Woda nagrzewa się do 23 stopni, a liczba godzin słonecznych sięga 12, w ciągu dnia. Nawet wieczory są tu ciepłe, bo termometry nadal pokazują około 21-22 stopni.

Jak wygląda pogoda jesienią i zimą na Riwierze Albańskiej?

Nieco chłodniej robi się we wrześniu, wówczas temperatury dochodzą do 25 stopni I da się już w miarę normalnie funkcjonować. Woda w morzu nadal jest nagrzana (22 stopnie), więc kąpiele są jak najbardziej możliwe. Dobra pogoda utrzymuje się na Riwierze Albańskiej aż do października, gdzie słupki termometrów nadal pokazują ponad 20 stopni. Jedynie liczba godzin słonecznych spada do 7-miu w ciągu dnia. Od listopada temperatury spadają I zaczyna się zimniejsza część roku, wraz z opadami. Dobra pogoda ponownie wróci mniej więcej od końca kwietnia.

Zobaczmy teraz gdzie najlepiej spędzić wakacje na Riwierze Albańskiej?

Kurorty na Riwierze Albańskiej

Jeśli chodzi o ośrodki turystyczne na Riwierze Albańskiej to raczej mniejsze miejscowości, aczkolwiek przygotowane bardziej lub mniej na turystów. Wśród nich można wyróżnić:

Dhermi – malownicza miejscowość na Riwierze Albańskiej z białymi, kamiennymi domkami ułożonymi kaskadowo, w kierunku morza. Dhermi znane jest głównie z największej plaży w tym rejonie. Oprócz tego miejscowość wyjątkowo upodobały sobie młode osoby, więc zabaw do białego rana tu nie brakuje. Dhermi to także miasto świątyń, swego czasu było tu ich podobno aż 30. Dziś można tu zobaczyć kościół św. Spirydiona, monastyr Matki Boskiej oraz kilka małych cerkwi. Atrakcją tego miejsca jest też jaskinia piratów, do której można dopłynąć.

Vuno – to z kolei jedna z najstarszych miejscowości na Riwierze, jej historia sięga aż epoki brązu. Z wyglądu przypomina Dhermi, gdyż tu też białe, kamienne domki są położone na zboczach I skierowane w dół ku morzu. W miasteczku można zobaczyć pozostałości po cerkwiach z XVIII wieku oraz starą, dwustuletnią szkołę. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest posadzone w doniczce drzewko cyprysowe, które od 1939 roku w ogóle nie urosło.

Himara – to największy kurort na Riwierze Albańskiej, w którym wybudowano nawet deptak. Nie brakuje tu obiektów noclegowych oraz bazy gastronomicznej. Jeśli chodzi o zabytki I atrakcje to najwiekszą z nich są tu ruiny twierdzy z VIII wieku. Na jej terenie znajdują się pozostałości po kościółku z XI wieku oraz odrestaurowana cerkwia Wszystkich Świętych z dzwonnicą. To właśnie z niej można podziwiać piękną panoramę na całą okolicę. Niedaleko Himare umiejscowiona jest także jaskinia Spile, w której rzekomo miała mieszkać Homerowa Chimera.

Porto Palermo – kolejny kurort położony nad ciepłą zatoką. Najbardziej znanym zabytkiem jest tu twierdza (zamek) z XIX wieku, wybudowana prawdopodobnie na rozkaz Alego Pashy na niewielkim półwyspie. Wejście I zwiedzanie zamku jest odpłatne (100 leków). Oprócz tego nieopodal znajduje się mała cerkiew św. Mikołaja ( a raczej to co z niej zostało) oraz pozostałości po wojskowej bazie za czasów komunizmu. Ciekawym miejscem jest też tunel wybudowany dla łodzi podwodnych, w jednym ze wzgórz.

Borsh – to nadmorska miejscowość, zwana czasem Perłą Południa. Borsh słynie z długiej, piaszczystej plaży oraz co ciekawe, także z restauracji (Ujevara), która została zbudowana pomiędzy niedużymi wodospadami. Choć menu w knajpie nie powala wyborem dań, to I tak ściąga do siebie tłumy turystów. Woda przepływająca pomiędzy wodospadami, całkiem dobrze chłodzi w upalne dni, a podawane potrawy są świeże I smaczne. Oprócz tego można tu zobaczyć średniowieczny zamek I meczet z XVIII wieku.

Lukova – maleńka wioska, która jest umowną granicą Riwiery Albańskiej. Tym co ją wyróżnia to pochodząca z XVII wieku cerkiew św. Paraskiewy. Okolica jest idealna na błogi wypoczynek. Nie brakuje tu mniej lub bardziej dzikich plaży, otoczonych gajami oliwnymi.

Plaże na Riwierze Albańskiej

Plaże Riwiery Albańskiej mają tą przewagę nad chorwackimi czy czarnogórskimi, że tak jak już wspominaliśmy są spore I piaszczyste. Nie są też aż tak zatłoczone, nawet w sezonie. Godne uwagi oraz odwiedzenia plaże na Albańskiej Riwierze to:

Palase – niegdyś dzika, niczym nienaruszona plaża przez człowieka. Obecnie powstaje tu infrastruktura turystyczna, która nieco zmieni krajobraz. Plaża ta jest umiejscowiona na styku wysokich zboczy górskich oraz krystalicznej tafli morza.

Gjileke – kolejna plaża, na której można cieszyć się górskimi I morskimi krajobrazami. Nieco mniej znana, przez co mniej uczęszczana plaża. W okolicy są kempingi, bary I hotele. Można tu wypożyczyć leżaki I parasole. Część plaży jest kamienista.

Dhermi – to jedna z największych plaży na Riwierze Albańskiej. Jej wielkość sprawia, że zawsze znajdziecie tu odosobnione miejsce dla siebie. Plaża jest piaszczysto-żwirowa, a w jej południowym krańcu pojawiają się także nieduże skałki.

Gjipe – jedna z bardziej znanych plaż w Albanii. Wieńczy kanion o tej samej nazwie, który jest celem większości osób kochających wspinaczkę. Niestety nie można dojechać do samej plaży. Auto trzeba zostawić na parkingu, który jest oddalony od niej o jakieś trzy kilometry.

Jale – umiejscowiona w małej zatoczce. Kiedyś była to dzika I nieokiełznana plaża, dziś to miejsce mocno imprezowe. Nie brakuje tu barów, leżaków i parasoli, a także palm oraz głośnej muzyki. W okolicy są kempingi, hotele I restauracje.

Himara – to miejska plaża, przy której wybudowano niewielki deptak. W sezonie bywa zatłoczona. W pobliżu są zlokalizowane restauracje, bary I hotele. Nieco dalej położona jest kolejna plaża – Potam, którą rozdzielają skałki. Jest na niej możliwość wypożyczenia leżaków I parasoli.

Lukova – nieduża plaża, do której można dojechać asfaltową drogą. Oddalona od miejskich zabudowań, jednak w sezonie działają tu małe bary I jadłodajnie. Jest także możliwość wypożyczenia leżaków oraz parasoli. Zazwyczaj nie ma tu tłumów.

Zobacz poszczególne plaże na Riwierze Albańskiej:

Atrakcje turystyczne Riwiery Albańskiej

Największą atrakcją na Riwierze Albańskiej oprócz plaży I pozostałości po dawnych czasach, ukrytych w nadmorskich miejscowościach jest Park Narodowy Llogara. Położony w górach Cika, obejmuje zalesiony teren o powierzchni 1010 hektarów, w tym najsławniejszą w Albanii przełęcz Llogara.

To znakomite miejsce do pieszych wędrówek, nawet w szczycie sezonu, gdyż gęstość drzew powoduje że temperatura jest tu zawsze niższa, niż w pozostałych miejscach na wybrzeżu. Na miejscu działa kilka restauracji serwujących potrawy lokalnej kuchnii oraz mała baza noclegowa. W całym parku są wyznaczone 23 szlaki do pokonania. Jeden z nich prowadzi do atrakcji, jakim jest stuletnia 20-metrowa sosna, której powyginane konary sprawiają wrażenie, iż drzewo przypomina flagę na wietrze.

Przełęcz Llogara jest umiejscowiona w dolinie między górą Shendellia oraz najwyższym szczytem Cika, na wysokości 1000 m.n.p.m. Stąd rozpościerają się niesamowite widoki na Morze Jońskie oraz całą okolicę.

Co jeszcze warto zwiedzić na Riwierze Albańskiej?

Na Riwierze Albańskiej wiele maleńkich miejscowości kryje w sobie historyczne pozostałości po dawnych czasach. Zazwyczaj są one w nieciekawym stanie, bo nie ma funduszy na ich renowację. Parę z nich jest godnych uwagi, więc jeśli będziecie w pobliżu warto tam zajrzeć.

Ilias – to niewielka wioska, nad którą podobno wisi przekleństwo rzucone przez św. Kosmę. To właśnie ma być powodem tego, że miejscowość się nie rozwinęła, ani nie rozrosła jak okoliczne wioski. Można tu zajrzeć by zobaczyć dwie cerkwie – św. Spirydiona oraz Matki Boskiej, które są przyozdobione bizantyjskimi freskami.

Qeparo – to kolejna leciwa wieś położona na górskich wzniesieniach. Miejscowe domy są tu wybudowane na planie wieży, a do ich budowy wykorzystano wapienne skały. Charakterystyczną budowlą jest tu też dzwonnica cerkwi Matki Boskiej, pochodząca z XVIII wieku. Nad wsią umiejscowione są również ruiny antycznej twierdzy Karosi.

Piqeras – mała wioska, do której warto przyjechać by zobaczyć monaster Krimanova oraz cerkiew św. Thanasa.

Teraz kilka słów o opiniach turystów!

Riwiera Albańska opinie
Riwiera Albańska opinie

Opinie o Riwierze Albańskiej

Każdego kto miał okazję spędzić choć kilka dni na Riwerze Albańskiej serdecznie zachęcamy aby w komentarzach przedstawił swoje recenzje i opinie o Riwierze Albańskiej. Wszystkie opinie są dla nas cenne i istotne.

3 KOMENTARZE

  1. Czasami aż serce boli, jak się patrzy na zabytki na Riwierze Albańskiej. No ale fakt, nie ma funduszy na renowację. Mają też jednak te wszystkie miejsca niepowtarzalny urok, bo nie są „wydeptane” przez turystów.

Dodaj swoje opinie i recenzje

Please enter your comment!
Please enter your name here