Wakacje w Albanii > Opinie turystów

3
14855

Albania od kilku lat jest coraz chętniej odwiedzanym państwem, jeśli chodzi o wakacyjne wyjazdy Polaków. Z pewnością kusi ich fakt, że kraj który był przez dziesięciolecia zamknięty i pogrążony w trawiącym go komunizmie, można teraz dowolnie zwiedzać.

Albania jest uważana przez wielu za mocno egzotyczne miejsce na mapie Europy. W opinii turystów, którzy przejechali całe Bałkany wzdłuż i wszerz, to właśnie ten kraj jest wciąż mało poznany i co za tym idzie jeszcze niezadeptany przez podróżnych.

Wakacje w Albanii

Z drugiej strony mniej więcej od paru lat, coraz więcej osób zwraca uwagę na fakt, że Albania ostro inwestuje w turystykę. Na wybrzeżu buduje się na potęgę obiekty noclegowe i unowocześnia miejską infrastrukturę, a napływający turyści wpływają na stopniowe podwyższanie cen.

Mimo to w oczach osób, które odwiedziły ten kraj to nadal niedrogie miejsce na wakacje.

Jeśli jednak ktoś chce zaznać nietkniętej palcem masowej turystyki Albanii, to musi się spieszyć. Popularność każdego państwa, ma wpływ na szybkość rozwoju tej gałęzi gospodarki. Przez co komercja wlewa się tu już szerokim strumieniem. Obecnie pozostało niewiele miejsc w Albanii nie skażonych masową turystyką.

Wakacje all inclusive, last minute i first minute w Albanii
Promocje na wczasy i wakacje w Albanii
Porównaj ceny wycieczek i oferty biur podróży:

Według wskazówek podróżujących, trzeba ich szukać z dala od wybrzeża. Skoro już mowa o wybrzeżu to zapraszamy do naszego przewodnika turystycznego po wybrzeżu jońskim w Albanii.

Opinie turystów o Albanii
Opinie turystów o Albanii

Ogólne opinie o Albanii oraz mity z tym związane

Zazwyczaj obraz Albanii u osób, które jeszcze tam nie dotarły jest jeden: bunkry, stare mercedesy i socrealistyczna architektura. Do tego jeszcze ponad 10 lat temu, wiele osób odradzało podróże w te regiony ze względu na wysoką przestępczość oraz brak bezpieczeństwa. Ludzie ostrzegali przed tym, by nie jechać do Albanii, bo tam ukradną nasz samochód, zgwałcą żonę, a nam wytną nerkę, którą na czarnym rynku sprzeda miejscowa mafia.

Prawda jest taka, że wielu turystów wyjechało te 10 lat temu i wrócili cali i zdrowi, ze wspaniałymi wspomnieniami. Nie tylko fantastycznych krajobrazów, ale i wielkiej życzliwości miejscowych.

Wakacje w Albanii / Tanie loty z Polski, sprawdzone noclegi i opinie turystów!

Tanie noclegi w Albanii

Noclegi

Tanie noclegi w Albanii. Hotele, hostele, apartamenty i sprawdzone kwatery. Promocje!

Wyszukiwarka tanich lotów do Albanii

Tanie loty

Tanie loty do Albanii. Bezpośrednie loty z Polski. Znajdź tani bilet i kup teraz! Wyszukiwarka tanich lotów.

Opinie turystów o Albanii

Opinie turystów

Opinie o Albanii. Przeczytaj recenzje i opinie turystów, którzy spędzili w Albanii udane wakacje!

Do dziś w necie można znaleźć opowieści o tym, jak podróżnicy z Polski zostali przyjęci na nocleg przez lokalsów, czy też poczęstowani, tak lubianą w Albanii kawą. Zupełnie bezinteresownie. Obecnie czasy te pewnie minęły już bezpowrotnie, jednak nadal wiele osób, wyjeżdża z tego kraju zadowolonych oraz urzeczonych otwartością i miłym przyjęciem przez tamtejszych mieszkańców.

Wiele osób twierdzi, że Albania jest zupełnie bezpiecznym krajem i nie ma czego się obawiać. Wiadomo, że trzeba zachować zdrowy rozsądek, no ale to w każdym miejscu na świecie. Lepiej samotnie nie chodzić po zmroku w nieciekawe części miasta, czy nie zostawiać cennych przedmiotów na widoku.

Wiele osób odradza także samotne zwiedzanie gór, w których podobno kryją się plantacje nie do końca legalnych roślin. Wielu przeraża również fakt, iż Albańczycy to muzułmanie, jednak oni raczej nigdy nie afiszują się ze swoją religią. Nawet są uważani za naród niezbyt gorliwie praktykujący swoją wiarę.

Albania to kraj, który należy traktować z większym pobłażaniem, ze względu na to że dopiero uczy się turystyki. Zanim będzie drugą Chorwacją, minie jeszcze sporo czasu. Potencjał jest, jednak odebranych lat ich niebytu, nikt im nie zwróci. Na pewno nie jest idealnie, ale przemysł turystyczny zdecydowanie ruszył z kopyta. Widać to chociażby po tym, że oferty wakacji w Albanii są już w każdym szanującym się biurze podróży.

Podobnie jak w Czarnogórze, w Albanii są problemy z czystością. Niestety to kolejny naród, który zjadając cukierka potrafi wyrzucić papierek, po prostu za siebie. Do tego system komunalny dotyczący wywozu śmieci, nadal pozostawia wiele do życzenia. Prywatne plaże są zazwyczaj sprzątane, jednak tereny miejskie mogą być miejscami po prostu brudne. Dużo osób obwinia też samych turystów, którzy śmiecą i nie sprzątają po sobie.

Opinie o Albanii
Opinie o Albanii

Opinie o miastach w Albanii

Najpopularniejszymi kurortami na albańskim wybrzeżu są: Wlora, Durres, Ksamil i Saranda. Wśród opinii turystów, miejsca te są w sezonie mocno zatłoczone. Miesza się w nich architektura postkomunistyczna z budownictwem XXI wieku. Miejsca te są już zmodernizowane pod turystykę, jednak jeszcze i tam można spotkać kompletnie zrujnowane budynki, czy opustoszałe bunkry. Problemem wielu wakacyjnych kurortów w Albanii według turystów jest mała czystość oraz bezpańskie psy, błąkające się po okolicy. Z drugiej strony wiele osób też narzeka na wieczne budowy i modernizacje, no ale bez tych działań, kraj ten nigdy nie dobije do europejskich standardów.

Saranda – to miejscowość licznie odwiedzana przez osoby przypływające z pobliskiej wyspy Korfu. Zamieszkiwana przez mniejszość grecką, chwalona za bogatą infrastrukturę turystyczną, ale niestety z kiepskimi, kamienistymi plażami. Wiele osób twierdzi, też że ta cała otoczka lasvegasowa Sarandy jest popisową fasadą, która ma skusić turystów do przyjazdu nad tę część Morza Śródziemnego.

Kasmil – nazywany jest przez polskich turystów albańskim Sopotem lub europejskimi Bora Bora. Miejscowość ta jest chwalona za jasne plaże, turkusowe morze i znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych. Za to w sezonie panuje tu ścisk, który nie każdemu się podoba.

Wlora – jeśli chodzi o plaże to w samym centrum niedawno dużą część nadbrzeża zabetonowano. Owszem dzięki temu jest promenada i nowa droga, jednak kosztem naturalnych miejsc do opalania, na co wiele osób narzeka. Do lepszych plaż trzeba dotrzeć na przykład własnym autem. Nie ma tu też zbyt wielu hoteli, przez co interes noclegowy przejęły mieszkania na wynajem. Za to Wlora jest chwalona przez turystów ze względu na smaczne jedzenie w pobliskich knajpkach.

Durres – to równie popularna miejscówka, przez co w sezonie jest tłok. W opinii turystów to miasto skrajności, nowoczesnej zabudowy (nowe hotele) i opustoszałych budynków. Wymaga dofinansowania i zachowania większej czystości. Miejski deptak to miks komunizmu z chińskimi pamiątkami. Za to jest w Durres co zwiedzać – Muzeum Archeologiczne oraz zabytki z czasów rzymskich.

Dużo osób wyraża pozytywne opinie o nieco mniej popularnych miejscowościach, takich jak Himare czy Dhermii. To mniejsze miejscówki, w których może być nieco mniej turystów. Baza noclegowa również nie jest aż tak rozbudowana, podobnie jak gastronomia.

Jednak ma to swój urok, który cenią przyjeżdżający tu urlopowicze.

Sprawdź też jak podejść do tematu zwiedzania riwiery albańskiej.

Opinie o noclegach w Albanii

Baza noclegowa w Albanii w opiniach turystów jest albo przestarzała, albo już w normalnej nowoczesnej odsłonie. Coraz więcej budowanych jest tu luksusowych hoteli, które mają zaspokoić bardziej wybrednych podróżników.

W Albanii przeważają hotele o różnym standardzie, bo dużym minusem bywa tu samowolka budowlana oraz samo przyznawanie sobie gwiazdek. Dużo turystów radzi dobrze sprawdzać rezerwowany hotel i szukać prawdziwych zdjęć. Część obiektów jest mocno przestarzała i wymaga gruntownych remontów. Inne, nowo powstałe dorównują już standardom europejskim. Warto celować w Durres lub Sarandę, tam wiele obiektów noclegowych, zarówno hoteli jak i prywatnych kwater jest na wysokim poziomie.

Część osób narzeka na obsługę w noclegowniach. Bywają i takie opinie, że właściciele są opryskliwi dla gości, lub pracownicy są zbyt opieszali. Dużo turystów sygnalizuje problem z niezbyt dokładnym sprzątaniem pokoi. Jednak najwięcej osób skarży się na jedzenie i brak szczególnego wyboru podczas posiłków. Jedzenie jest ich zdaniem niejadalne, zimne lub podejrzanej świeżości. Jednak z roku na rok jest podobno coraz lepiej.

Wakacje w Albanii
Wakacje w Albanii / Opinie turystów

Opinie o drogach i transporcie w Albanii

Opinie o drogach w Albanii nie są najlepsze. O ile na terenach nadbrzeżnych ich struktura poprawia się z roku na roku i widać gołym okiem inwestycje, o tyle w głębi kraju bywa różnie. Na drogach trzeba uważać na dziury, pieszych i pojazdy zaprzęgowe, a także na wolno chodzące zwierzęta gospodarskie. Dosłownie wiele osób twierdzi, że miało takie spotkania trzeciego stopnia ze stadem wyzwolonych krów. Turyści też ostrzegają przed południowym stylem jazdy samochodami miejscowych.

Jeśli chodzi o transport to po Albanii poruszać się można jedynie transportem samochodowym. Co ciekawe jest on chwalony nie tylko za przystępne ceny, ale i dobrą organizację. Zatem warto na wakacjach spróbować pozwiedzać okolicę na własną rękę.

Zobacz także czy do Albanii potrzebny jest paszport?

Opinie o cenach w Albanii

Jeśli chodzi o Bałkany, ale też i całą Europę, to Albania nadal jest najtańszym państwem, razem z pobliską Macedonią. Owszem wielu turystów zauważyło, że ceny z roku na rok sukcesywnie rosną, ale do chorwackich dużo im jeszcze brakuje.

Wiele osób twierdzi, że ceny żywności są mniej więcej na podobnym poziomie co u nas. Jednak na wybrzeżu mogą być podniesione nawet i o 30 %. Natomiast noclegi i jedzenie w restauracjach bywa tu droższe i o 40-50% w porównaniu do innych części Albanii. Mimo to ceny te nadal uznają za przyjazne podróżowaniu. Za to dużo osób narzeka na wysokie koszty albańskiego roamingu i połączeń telefonicznych.

W opinii turystów jest stosunkowo mało marketów, a więcej małych sklepików i tzw. warzywniaków. Ceny owoców i warzyw są w nich niższe, natomiast produktów spożywczych wyższe. W Albanii w większych miastach nie ma raczej większych problemów z płatnością kartą, chodź tu czasem zdania są różne (lepiej przed zakupami zapytać). W mniejszych miejscowościach raczej trzeba mieć gotówkę. Co ciekawe wiele osób twierdzi, że w Albanii można płacić w euro, jednak reszta będzie wydawana w lekach albańskich. Dużo turystów też podpowiada, że jeśli w danej miejscowości nie ma ani banku, ani kantoru, to warto podbić do lokalnego sklepu, gdzie wymienią nam gotówkę (oczywiście nieoficjalnie).

Opinie o kuchni albańskiej

Opinie o kuchni albańskiej są zależne od tego, co gdzie kto jadł. Jeśli wyrażają je turyści, którzy mieli kontakt jedynie z hotelową stołówką, to raczej nie będzie ona pozytywna. Niestety gastronomia hotelowa w Albanii jeszcze kuleje i nie ma co oczekiwać bufetu znanego z Egiptu, czy innej Hiszpanii.

Jeśli jednak wypowiadają się osoby, żywiące się w knajpach, to zdanie jest zgoła odmienne. Bowiem prawdziwa kuchnia albańska jest mocno związana z Bałkanami. Dominują tu dania mięsne, głównie z grilla, ryby i owoce morza. Chwalony często jest miejscowy wypiek – byrek z najróżniejszymi farszami. Co ciekawe Albańczycy słyną z przyrządzania małży oraz z niezwykle aromatycznej kawy. Z opinii zatem wynika, że w Albanii warto postawić na samożywienie się w okolicznych knajpkach. Jednak by być uczciwym, to warto też dodać, że nie zawsze będą one spełniać wszelkie normy sanepidowskie, jakie mamy u nas.

Opinie o zabytkach i atrakcjach w Albanii

Powszechna opinia o atrakcjach w Albanii jest taka, że nie ma co tu zwiedzać. Oczywiście po wgłębieniu się w temat, prawda jest zgoła odmienna. Turyści powracający z tego kraju chwalą przede wszystkim Jezioro Szkoderskie, Jezioro Ochrydzkie oraz Błękitne Oko – krystalicznie czyste źródło, otoczone lasem. Dużo fanów ma również kanion Osumi, starożytny Butrint i Gjirokastra – obie miejscowości wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co do Tirany to zdania turystów są podzielone, jedni polecają ją zwiedzić, drudzy twierdzą że szkoda czasu na wizytę w stolicy. Naszych rodaków fascynują również bunkry, widoczne w Albanii na każdym kroku. Część z nich została została przerobiona na muzea, kawiarnie i restauracje.

W Albanii kuszą również plaże, o których opinie są podzielone. Można tu znaleźć zarówno te kamieniste, dzikie, jak i pełne piasku. Te popularniejsze są zazwyczaj płatne, w sensie że trzeba wypożyczyć na nich leżaki z parasolem. Wiele osób narzeka na czystość tutejszych plaż oraz skąpą infrastrukturę. Na niektóre z nich potrzebne będą buty do wody. Za to widoki wynagradzają wszystko.

Opinie o służbie zdrowia w Albanii

Temat często poruszany, bo wiele osób obawia się co do jakości i dostępności usług medycznych w Albanii. Jednak Polska ma podpisaną umowę i w razie zagrożenia życia pomoc jest dla nas tu bezpłatna. Wizyty czy porady lekarskie kosztują zazwyczaj 20-30 euro, które po przyjeździe do kraju są zwracane przez ubezpieczyciela (trzeba zachować rachunki).

W opinii turystów nikt nigdy nie został pozostawiony sam sobie w razie potrzeby. Może i albańskie szpitale nie są najpiękniejsze (państwowe), to jednak obsługa jest profesjonalna. Jeśli chodzi o apteki, to są one dostępne w każdej nadmorskiej miejscowości, a w głębi kraju w większych miastach. Ich zaopatrzenie nie odbiega, od tego co znamy z Polski.

Opinie o wakacjach all inclusive, wakacjach z dziećmi i wycieczkach do Albanii

Opinie turystów o wakacjach all inclusive są takie, że ich poziom jednak trochę może odbiegać od tego co znamy z innych europejskich krajów. Przede wszystkim jeśli chodzi o starsze obiekty noclegowe (czystość i wyposażenie) oraz o wyżywienie. Wiele osób doradza, by wykupować same noclegi, bez jedzenia. Natomiast żywić się potem w dobrze wyglądających knajpkach.

Jeśli chodzi o wakacje w Albanii z dziećmi, to na pewno znajdą się tu i obiekty z basenami, czasem nawet już ze zorganizowanymi animacjami i szerokie piaszczyste plaże, z których można skorzystać.

Te ostatnie lepsze dla najmłodszych są umiejscowione na północy albańskiego wybrzeża.

W tamtych okolicach plaże są szerokie, piaszczyste o łagodnym wejściu do morza. Natomiast typowych wakacyjnych rozrywek w Albanii, nie ma zbyt wiele. Brakuje tu jeszcze aquaparków czy innych miejsc typowo rozrywkowych. Sklepy są za to normalnie wyposażone we wszelkie produkty dla najmłodszych (mleko, pieluchy, słoiczki).

Wakacje w Albanii i inne wycieczki objazdowe są dostępne w wielu biurach podróży, tych największych i tych nieco mniejszych. Opinie na ich temat są raczej pozytywne. Chyba, że ktoś wykupi marny hotel i ma potem pretensje o wszystko. W temacie wycieczek fakultatywnych w Albanii, to wiele osób chwali miejscowe biura podróży, prowadzone przez naszych rodaków.

Pamiętajcie, żeby zajrzeć na oficjalną stronę Albanii i dowiedzieć się więcej u źródła.

Albania obecnie może nie jest jeszcze zbyt dużą konkurencją dla Chorwacji, ale Czarnogóra może powoli zacząć się obawiać o zagrabienie części rynku turystycznego. A jaka jest Wasza opinia na temat wakacji w Albanii?

Mapa Albanii

Zobacz na mapie gdzie dokładnie znajduje się Albania:

3 KOMENTARZE

  1. Ostatnio oglądałam wywiad z jakimś biznesmenem i głosił opinię, że warto kupować ziemię w Albanii, bo ani się obejrzymy, a stanie się drugą Chorwacją. Może i coś w tym jest, chociaż z zakupem będzie trudno. 😀

  2. Hmm wygląda jednak na to, że jeszcze Albanii daleko do zapewnienia wygodnego odpoczynku. Jakichś wielkich wymagań nie mam, ale przynajmniej musi być czysty pokój w hotelu i świeże jedzenie. No ale może kiedyś, za parę lat, wakacje w Albanii będą miały podobne opinie jak np. w Chorwacji.

  3. Albania jest przepiękna i moim zdaniem w niczym nie ustępuje Chorwacji,a nawet ma ten plus, że nie ma tam tłumów, ElizaM, ale faktycznie jeśli lubisz europejskie wygody, to wakacje w Albanii mogą być trochę hmm mało komfortowe.

Dodaj swoje opinie i recenzje

Please enter your comment!
Please enter your name here